igrici
igrici
historický kontext
historický kontext
Igrici boli stredovekí potulní umelci, ktorí od hradu ku hradu hrali a zabávali na dvoroch, na jarmokoch, na ulici. Na pesničkára sa dá pozerať ako na súčasného igrica a tak recyklovať spomínaný historický kontext.
recyklovanie kontextu
recyklovanie kontextu
V roku 2015 sme sa s Jurajom Karlíkom z Halmi Space dohodli, že si vyskúšame zorganizovať mestský pesničkársky festival pod otvorenou oblohou košického dvora. Podarilo sa. Nezarobili sme nič. S nákladmi sme zostali na nule ale mali sme veľmi pozitívne ohlasy. Zopakovali sme to ešte dvakrát v rokoch 2016 a 2017. Na ďalšie ročníky nám už ale neostala para.
V roku 2018 som začal organizovať moderované pesničkársko-poetické večery — igrici na koberci. Organizujem ich dodnes. Večer môže mať dve podoby. Buď má svojho hosťa, ktorého v priebehu hodiny a pol predstavím publiku alebo má charakter otvoreného mikrofónu. Open Mic model je ponúknutá téma večera, ktorá veľmi symbolicky vymedzuje jeho smerovania. Mojou ambíciou je každému, kto si prinesie autorský kúsok, vytvoriť priestor pre prezentáciu.
Igrici na koberci je projekt, ktorý prezentujem ako priestor pre autorskú tvorbu s dôrazom na interpretačné formy umenia (pesničkárstvo, mestský folk, slampoetry). Koberec v názve je symbolom domova, tepla, bezpečia ale aj symbolom priestoru, kde sa človek rozhodne vystúpiť zo svojej komfortnej zóny a odhodlá sa spevnieť priznanou krehkosťou. Interprét vstupuje pred publikum a na koberci sa ocitá v roli stredovekého igrica, barda, básnika...
igricinakoberci.sk
Festivalová skúsenosť aj moderované večery s hosťom sú teda východiskom pre aktuálny ročník mestského pesničkárskeho festivalu — igrici na ulici 2022.
Svetozár Šomšák
organizátor a riaditeľ festivalu
vizuál festivalu
vizuál festivalu
Koncept logotypu festivalu bol navrhnutý už v roku 2015 a v kombinácii s názvom v rôznych písmach funguje dodnes. Logotyp je symbolickým spojením gitary a kostí. Identita ponúka niekoľko vrstiev a dá sa z nej odčítať: symbol smrti, pirátstva, chi ró monogram, výkrik na obraze od Edvarda Muncha...
igrici na ulici © 2022
design: svetozár šomšák
made with
igrici na ulici © 2022
design: svetozár šomšák
made with love and